ЛЕКЦІЯ №3
Тема: Комп’ютерна техніка
Мета:З’ясувати класифікацію комп’ютерної техніки;охарактеризувати ПК
План
1.Класифікація комп'ютерної техніки (КТ)
2.Вибір персонального комп'ютера
3.Переваги «місцевої» і «фірмової» комплектації ПК
4.Особливості вибору апаратних засобів ПК
5.Вибір монітора
Самостійна робота
Кишенькові комп’ютери. Портативні комп’ютери.
1. Класифікація комп'ютерної техніки (КТ)
Першим програмованим комп'ютером був 1500-ламповий «Колосc», спроектований Максом Н'юменом і зконструйований ним в 1943 р. у Великій Британії. Винахід був потужним імпульсом для розробки і вдосконалення нових поколінь комп'ютерів.
Перший компактний комп'ютер вдалось зробити в 1960 р. завдяки винаходу і впровадженню в практику електронно-променевих трубок: Саме створення електронно-променевої трубки дало поштовх до розвитку телебачення, а згодом і комп'ютерної техніки.
Елементною базою КТ першого покоління були електронні лампи. Недоліком їх була низька надійність, велика маса, габарити та недостатня потужність.
КТ другого покоління реалізована на напівпровідникових приладах (діодах і транзисторах) з застосуванням друкованого монтажу виготовлення схем. Це дало можливість суттєво покращити експлуатаційно-технічні характеристики машин і застосувати їх для автоматизації виробничих завдань.
Основою КТ третього покоління стали мікроелектроніка та інтегральні схеми. Підвищилась швидкодія машин, їх надійність, а галузі застосування охопили всі сфери людської діяльності.
Елементною базою КТ четвертого покоління стали швидкодіючі інформаційні системи з спеціальними приладами обробки інформації — процесорами. Вони відрізняються швидкодією і надійністю обчислювальних засобів.
Принципи організації КТ п'ятого покоління пов'язані зі створенням машин на основі надвеликих інтегральних схем пам'яті великої ємності і надкомпактного розміщення компонентів, застосування методів паралельних обчислень. Інтелектуалізація цих машин досягається за рахунок застосування адекватного людині уявлення і використання знань, а також спрощення людино-машинного інтерфейсу.
Створені також КТ на базі оптоелектроніки, біологічні та молекулярні машини, а також машини на базі надпровідності за умов наднизьких температур.
За принципам дії КТ поділяють на аналогові, цифрові та гібридні машини. В аналогових машинах вихідні дані подаються у вигляді безперервних значень якихось фізичних величин, а в цифрових — кожна величина являє собою послідовність цифр (дискретної дії).
За призначенням КТ поділяють на універсальні (загального призначення), спеціалізовані (спеціального), керуючі (для побудови систем збору і обробки інформації) та персональні (універсальні машини компактного застосування).
За виконанням. Сучасні засоби комп'ютерної техніки за своїм виконанням можуть бути класифіковані в такий спосіб:
А — суперкомп'ютери;
Б — корпоративні комп'ютери;
В — персональні комп'ютери;
Г — портативні комп'ютери;
Д — кишенькові комп'ютери.
Суперкомп'ютери — це обчислювальні системи з характеристиками підвищеної обчислювальної потужності (мільйони операцій за секунду) й інформаційних ресурсів. Використовуються суперкомп'ютери у військовій і космічній галузях, фундаментальних та наукових дослідженнях, глобальному прогнозуванні погоди та ін.
Так, встановлений в Інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАНУ суперкомп'ютер дає можливість виконувати такі завдання, як попередження екологічних катастроф, обробка та інтерпретація геофізичних даних для розвідки нафти і газу, підрахунок шкідливих викидів в атмосферу, обробка знімків з супутника «Метеостат» для прогнозу хмарності і розвитку надзвичайних метеорологічних ситуацій.
Корпоративні комп'ютери (міні-ЕОМ) — це обчислювальні системи, що забезпечують сумісну діяльність багатьох управлінських працівників у межах однієї організації, одного проекту чи однієї сфери інформаційної діяльності при використанні одних і тих самих інформаційно-обчислювальних ресурсів.
Корпоративні комп'ютери мають центральний блок з великою обчислювальною потужністю і значними інформаційними ресурсами, До нього може під'єднуватись значна кількість робочих місць з мінімальною оснащеністю (відеотермінал, клавіатура, пристрій для позиціювання типу «миша» і друкувальний пристрій). Як робочі місця до центрального блоку корпоративного комп'ютера (сервера) можуть бути під'єднані і персональні комп'ютери.
Межі використання корпоративних комп'ютерів — реалізація інформаційних технологій забезпечення управлінської діяльності у великих фінансових і виробничих корпораціях, організація різних інформаційних систем обслуговування значної кількості користувачів в рамках однієї функції (наприклад, біржові і банківські системи, бронювання і продаж квитків).
Персональні комп'ютери — це обчислювальні системи, ресурси яких цілком спрямовані на забезпечення діяльності одного робочого місця управлінського працівника, навчання основам програмування та інших практичних цілей. Це найбільш чисельний клас засобів обчислювальної техніки, у складі якого можна виділити персональні комп'ютери ІВМ РС і сумісні з ними, а також персональні комп'ютери Масіntоsh фірми Аррlе.
Інтенсивний розвиток сучасних інформаційних технологій пов'язується саме з використанням на початку 80-х років минулого століття персональних комп'ютерів, що мають відносно невисоку ціну і досить широкі для непрофесійного користувача можливості. Ринок інформаційних технологій, особливо персональних комп'ютерів і пов'язаних з ними апаратних і програмних засобів, значно диверсифікований. Різке загострення конкуренції, розмаїття торгових марок, зниження вартості продукції забезпечує користувачам можливість приймати виважені рішення у процесі придбання програмного й апаратного обладнання.
2. Вибір персонального комп'ютера
Вибір ПК зводиться до оцінки пропозицій, що є на ринку, за критерієм вартість/ефективність або як співвідношення суми, заощадженої при покупці більш дешевого комп'ютера, з вірогідною сумою збитків через його некоректну роботу або простій у зв'язку з ремонтом.
Оскільки в Україні найбільше користуються комп'ютерами типу ІВМ РС і сумісними з ними, як правило, не постає проблеми вибору між комп'ютером Аррlе. Масіntоsh і ІВМ РС.
Якщо при покупці вибір робиться не на користь Аррlе, називають три основні причини:
— система базової конфігурації на базі Іntel--процесора є більш дешевою;
— РС можна придбати у багатьох постачальників , тоді як Масіntоsh поставляє тільки Аррlе;
— кількість додатків, що працюють на платформі РС, набагато перевищує кількість додатків для Аррlе.
Використання Масіntоsh виправдане у разі роботи з високопродуктивними графічно-орієнтованими додатками, написаними спеціально для Масіntоsh. Оскільки всі найбільш розповсюджені додатки для бізнесу (включаючи текстові процесори і електронні таблиці) не відповідають цим вимогам, для них РС-платформа більш прийнятна.
3.Переваги «місцевої» і «фірмової» комплектації ПК
Розглянемо переваги і недоліки комп'ютерів фірменної і «місцевої» комплектації. Поняття brand пате — це техніка високої якості з високим рівнем обслуговування. Це впізнаванність торгової марки, підкріплена високою якістю товару та загальною доступністю сервісу, який його супроводжує.
Проте часто світові brand пате в Україні не є такими. У переважній більшості компаній обслуговування виконується у сервіс-центрах, тобто замовник не може у будь-якому місці країни протягом доби одержати якісне сервісне обслуговування. Купуючи brand пате за відповідними цінами, користувач не завжди одержує той сервіс, який входить у цю ціну.
Комп'ютери оригінального складання купують ті організації, для яких критична втрата або пошкодження інформації через несталу роботу комп'ютера або його простої значно перевищують різницю в ціні між комп'ютерами оригінального та місцевого складання. Інколи при замовленні ПК оригінального складання враховуються і міркування престижу фірми-покупця.
Щодо різниці між комп'ютерами місцевого та оригінального складання слід зазначити:
1. Комп'ютер — це не просто сума кількох якісних компонентів. Рівень конструктивного відпрацювання і доведеності комп'ютерів дає можливість відчути різницю між ними у продуктивності і надійності, бездоганній сумісності та стійкості функціонування комп'ютера з різними додатками і периферійними пристроями, легкість і коректність інсталяції програмного забезпечення.
2. У принциповому плані вітчизняні складальники працюють за тією ж технологією, що і їхні зарубіжні колеги (з тими самими комплектуючими).
3. Комп'ютери місцевого складання є значно нижчої якості і надійності, а виграш у ціні тягне за собою суттєві втрати у «ціні володіння» за рахунок частих відмов, збоїв і пов'язаних з цим втратами інформації, а також простоїв, меншого терміну служби і більш швидкого морального старіння.
4. Більшість місцевих моделей є простим набором деяких більш-менш сумісних комплектуючих. Разом з цим значна частина дрібних збоїв, зависання й інші неполадки у роботі, характерні для ПК, не пов'язані з виходом з ладу апаратної частини і без ускладнення усуваються за наявності у штаті мережного адміністратора або іншого спеціаліста з обслуговування комп'ютерної техніки.
5. Технікою оригінального складання торгують фірми, які мають відносно високий рівень культури роботи з клієнтами.
6. У «солідних» місцевих складальників є достатній запас комплектуючих, що дає змогу швидко виконувати заміну необхідних компонентів. Майже всі виробники претендують на стовідсоткову сумісність апаратної і програмної частин. Однак, як свідчить досвід, повна сумісність — поняття відносне щодо комп'ютерів і програм однієї моделі та її копій.
Деякі фірми-виробники апаратних засобів, щоб не підпадати під закон про авторські права, розробляють власні системи автоматизованого введення-виведення інформації. Вони мають аналогічні функції і більшою мірою сумісні на рівні вхідних даних, функцій підпрограм, але на рівні використовуваних кодів істотно різняться між собою, що призводить до несумісності програмного забезпечення.
4.Особливості вибору апаратних засобів ПК
Оцінюючи апаратні засоби, необхідно використовувати широкий спектр показників: надійність, загальну якість, наявність прикладних програм, сумісність з існуючим програмним забезпеченням, апаратну сумісність з комп'ютерами, що вже використовуються, простоту застосування.
Перед тим як придбати комп'ютер, в ході його тестування необхідно вияснити такі питання:
— тип використовуваного мікропроцесора;
— можливість зміни тактової частоти і її межі;
— наявність програмного забезпечення у пам'яті комп'ютера і наявність вихідних текстів вбудованих програм;
— проходження тестування комп'ютера, результати і кількість спеціалізованих видань з опублікованими результатами тестів;
— перелік локальних мереж, в яких може працювати комп'ютер, необхідність встановлення додаткових модулів і програм;
— вид інтерфейсу, з яким працює комп'ютер, можливість підключення периферійних пристроїв;
— різниця в ціні даного комп'ютера від середньої ціни комп'ютерів аналогічної групи;
— види підтримки, що гарантується виробником, і термін часу гарантії;
— наявність засобів, передбачених для захисту від комп'ютерних вірусів і несанкціонованого доступу до ресурсів;
— параметри блока живлення та його потужність.
5.Вибір монітора
Сьогодні на один звичайний монітор з електронно-променевою трубкою (ЕПТ) приходиться один рідкокристалічний (РК). Мине ще кілька років і монітори з ЕПТ можуть стати рідкістю.
Разом з тим сьогодні деякі сучасні марки моніторів з ЕПТ мають перевагу за яскравістю, насиченістю кольорів та вартістю, особливо коли необхідно працювати з високою роздільною здатністю (1600— 1200dрі і більше).
• Samsung. Саме електронно-променева трубка вмонтована в монітори Samsung Sync Master з вертикальною та горизонтальною корекцією.
• Sопі. Монітор Wiewsonic ЗЕПТ також має високу роздільну здатність, хороше співвідношення параметра «ціна-якість», і зарекомендував себе як високоякісний пристрій.
Вибираючи той чи інший РК-монітор, необхідно враховувати кілька основних параметрів, а саме: зовнішній вигляд, діагональ, роздільну здатність, співвідношення сторін, кут огляду, час відклику матриці. Останній показник визначає наскільки реалістичним буде зображення на моніторі.
Серед моніторів з 19-дюймовою трубкою перші місця займають РК-монітори Samsung Sync Master.
Доступна ціна, швидкодія (невеликий час відклику матриці) забезпечили широке виробництво 17-дюймових РК-моніторів.
• Samsung. Завдяки використанню нових технологій час відклику матриць в комп’ютерах Samsung. Sync- Master становить 2 мс/
•LG. У моніторах Компанії LG використовується технологія DАFІ (tm), яка включає в себе пристрій RСМ, що дає можливість максимально просто і природно передавати кольори.
Новітні технології отримання зображень ідеально поєднуються у них з креативним інноваційним дизайном, ергономічними показниками та хорошими економічними показниками.
Витончений дизайн і висока якість відрізняють монітори цієї компанії.
• Sony. За допомогою двох відеоінтерфейсів монітори SONI SDM-HS 75ps з успіхом використовуються як повнокольоровий елемент розважальної системи. Цьому сприяє хороша яскравість кольорів і хороші кути огляду (160/160).