До ручних записуючих засобів складання текстових документів належать автоматичні, кулькові, капілярні і пір’яні ручки. Класифікувати ручки можна і за складом чорнил: на маслянистій, гелієвій, біополімерній та водній основі. Як технічні засоби ручки досить поширені й характеризуються простотолю конструкції та низькою продуктивністю праці.

Ручка, записуючий вузол якої виготовлено у вигляді голки, називається лінером (liner). Лінер – найближчий «родич» креслярського інструменту – рапідографа. Гелієвий лінер з кульковим наконечником – це те саме, що кулькова ручка з тоненькою голкою.

Роллер (roller) – це «гібрид»  кулькової та пір’яної  ручки. В ньому  об’єднані кращі якості цих ручок. Записуючий вузол роллера зроблено у вигляді кульки, але чорнила, що використовуютья у ньому, зроблені наа водній , а не на масляній, як у звичайних кулькових ручках, основі. Ручки-роллери незамінні для тих, хто за родом занять змушений багато писати. Через особливі якості чорнил, що застосовуються в роллерах, для написання витрачається значно менше зусиль і, як правило, рука писаря стомлюється значно менше.

Хоча кулькові ручки вже давно широко використовуються переважною більшістю людей, та все ж невипадково важливі, державного та міждержавного рівня документи підписуються тільки класичними ручками з перами. Для того чи іншого особливого випадку провідні фірми виготовляють спеціалье чорнило, причому його рецепт повторити неможливо, а залишки чорнил знищууться.

Показником статусу особи в суспільстві була і залишається ручка з золотим пером. Виробляється золоте перо з 18 чи 14-крартного сплаву, що відповідає 750-й та 585-й пробам.

Серед кращих фірм-виробників – каласичний «Parker» «Montblanc» «Pelican» «Waterman» «Rotring» «Aurora» «Inoxctron»; є хороші моделі у японського «Пайлота».

Пера для автоматичних ручок розрізняються за товщиною лінії, яку вони виводять. Так , UF – ультратонке (з тоненькою лінією);EF – екстатонке (зі слабким натиском); F – тонке (з середнім натиском); М – середня товщина лінії і середній натиск; В – широке (широка лінія); ЕВ – дуже широке (для отримання хороших підписів); ЕЕВ – екстра-екстрашироке (для нанесення широких ліній).

Крім товщини лінії пера характеризується і нахилом. Так OF – нахилене тонке перо; ОВ – нахилене широке; Strub – нахилене назад. Такі різноманітні пера роблять пір’яну ручку універсальним записуючим інструментом, зручним для людини з будь-яким почерком.