ЛЕКЦІЯ №1
Тема: Вступ
Мета:З’ясувати призначення курсу;охарактеризувати загальні правила обслуговування ЗОТ
План
- Введення в курс
- Загальні правила обслуговування та запобіжні заходи при експлуатації засобів оргтехніки (ЗОТ)
- Охорона праці та довкілля
- Введення в курс
Перехід до інформаційної ери та глобалізація суспільства передбачає сьогодні вільну орієнтацію особистості в інформаційному середовищі, більш продуктивне використання всіх накопичених людством знань. Виробництво та використання документної інформації стає важливою сферою застосування знань та умінь кожного працівника, а його інформаційно-технологічна культура — невід'ємною кладовою культури діловодства, що відображає рівень особистої загальної культури і є важливою умовою самореалізації управлінця.
Основа інформаційно-технологічної культури — це знання про інформаційне середовище, закони функціонування та поширення інформації, сутність інформатизації ділових процесів; уміння орієнтуватися в різноманітних документно-інформаційних потоках, застосовувати -про-грамні продукти, системи обігу документів, інформаційні технології, використовуючи знання тих наук, що сприяють її розвитку і пристосуванню до конкретного виду виробничої діяльності.
Останнім часом при значному збільшенні обсягів інформації діловодство на паперових носіях скоротилось. Цього досягнуто за рахунок розвитку сучасних технологій роботи з документною інформацією: застосування автоматизованого введення документів, включаючи рукописні, в комп'ютер; впровадження текстового і графічного видів обробки документів, що дає можливість просто й оперативно вносити в них зміни; вільного доступу до довідкової інформацїі через міжнародні бази даних та відповідні комп'ютерні мережі; застосування систем електронного документообігу та сучасних засобів оргтехніки.
Очевидно, що процес прийняття рішень залишається прерогативою управлінського персоналу. Технічні засоби і новітні комп'ютерні технології, сучасні засоби телефонного зв'язку й офісна оргтехніка виконують, по суті, значну частку допоміжних робіт, пов'язаних з обробкою інформаційних масивів. Комплексна автоматизація процесів інформаційно-аналітичного забезпечення управління дасть можливість вивільнити персонал від виконання рутинних операцій і більше уваги приділяти стратегічним питанням, якості випущеної продукції та послуг. і скорочення трудових витрат, пов'язаних з процесами документообігу та інформаційно-аналітичною обробкою документів, і визначає рівень культури діловодства, що може досягатись різними шляхами. Найбільш ефективний шлях — це підвищення рівня інформаційно-технологічного забезпечення соціального управління, зростання обсягів впровадження в практику управління документацією новітніх технологій та сучасних засобів техніки.
2. Загальні правила обслуговування та запобіжні заходи при експлуатації засобів оргтехніки (ЗОТ)
1. Не класти на ЗОТ важкі предмети.
2. Не розбирати ЗОТ (особливо в робочому режимі).
З.Не допускати розміщення поблизу ЗОТ приладів, які є потужним джерелом електромагнітного випромінювання, не розпилювати вогненебезпечні емульсії.
4. Не розташовувати на засобах оргтехніки посуд із рідиною, скріпки для паперу та інші дрібні металеві та інші предмети і не допускати попадання їх в середину.
5. Вставляти вилку в розетку повністю (впевнившись, що вилка не хитається), а під'єднавши шнури з'єднання до ЗОТ, зафіксувати їх відповідним пристроєм.
6. Не користуватись пошкодженими шнурами з'єднання ЗОТ.
7. Стежити за тим, щоб шнури з'єднання ЗОТ не притискались, не навантажувались, не піддавались випадковій механічній силі.
8. Не розміщувати носії магнітної інформації (стрічки, дискети) поблизу потужних магнітів, нагрівачів, генераторів електромагнітних коливань та вологи, зберігати їх у відповідному захищеному місці.
9. Розташовувати ЗОТ у добре провітрюваних приміщеннях та підключати заземлення.
10. Не експлуатувати ЗОТ, якщо вони підозріло нагріваються чи створюють нехарактерні звуки. Коли це трапилось, то ЗОТ негайно вимкнути й викликати спеціаліста сервісної служби (проінформувавши керівника).
11. Забезпечувати проміжок, не менше 15см, між ЗОТ і стіною для хорошої вентиляції.
12. Зберігати папір, тонер, картриджі та інші витратні матеріали в сухому, чистому місці, недоступному для дітей, куди не проникає пряме сонячне та штучне освітлення, та окремо від харчових продуктів.
13. Протирати забруднені частини ЗОТ спеціальними серветками. В крайньому разі м'якою, неворсистою, дещо зволоженою тканиною.
14. Не вимикати ЗОТ, особливо ПК, миттєво, а робити це коректно. Повторне увімкнення виконуйте не раніше, ніж через 30 сек.
15. При роботі з ПК, телевізором органи зору користувача мають бути не ближче 60-70 см від екрану.
16. Недопустимо контактувати із ЗОТ вологими руками.
17. Працювати із ЗОТ в достатньо освітленому місці.
18. Працюючи з дискетами, компакт-дисками, магнітними стрічками, берегти їх від ударів, скручень, контактів з твердими предметами.
19. Тривалість безперервної роботи оператора біля монітора не повинна перевищувати 2 години.
21. Необхідно перевіряти носії на наявність вірусів перед їх використанням, інакше може статися зараження Вашого ПК вірусом.
22. Не можна протирати головки звукозаписуючих та звуковідтворюючих пристроїв металевими предметами, шліфувальними та абразивними матеріалами, а чистити їх потрібно неворсистою, м'якою тканиною, змоченою спиртом і намотаною на дерев'яне осердя.
23. Об'єктиви і окуляри фотоапаратів і відеокамер необхідно протирати ніжною колонковою щіткою, змоченою спиртом.
24. Заборонено відкривати задню кришку фотоапарата до повної перемотки
плівки в касету.
25. Необхідно зберігати і транспортувати фотоапарати і відеокамери у футлярі або спеціальній сумці, з вимкненими джерелами живлення, а проводити зйомку необхідно з одягненим на шию ремінцем.
26. Не залишати відеокасету в літній (спекотний) день у салоні автомобіля - це може призвести до її пошкодження.
27. Після зйомки відеокамерою необхідно вилучити з неї відеокасету і від'єднати блок живлення, а при довгостроковому зберіганні підзаряджати, інакше блок живлення може вийти з ладу.
28. При тривалому зберіганні відеокасети перед початком запису (зйомки) необхідно перемотати в ній плівку в прискореному режимі для забезпечення доступу свіжого повітря і зняття електростатичного заряду.
29. Заборонено торкатись тефлонових валів фючера (печі) копіювального апарата та термічної головки факсимільного апарата, що може призвести до опіків.
30. Заборонено дивитись на працюючу лампу сканера.
31. Транспортування ЗОТ на велику відстань потребує консультації відповідної технічної служби.
32. Виймаючи після роботи вилку з розетки і відчувши її нагрітою (це пов'язане з відсутністю надійного контакту), терміново поінформуйте електрика чи керівника. Подальша робота з такими неполадками може призвести до пожежі.
3. Охорона праці та довкілля
Робота всіх сучасних засобів оргтехніки здійснюється, в основному, від електричного струму, який отримують від: хімічних елементів (батарей та акумуляторів), мережі змінного електричного струму напругою 220 В і частотою 50 Гц або адаптерів, котрі узгоджують параметри електричного струму промислової мережі з параметрами, необхідними для роботи відповідної апаратури. Якщо користування батарейками, побутовими акумуляторами для людини безпечне, то неправильне користування мережею побутового змінного електричного струму може призвести до тяжких наслідків. Тому, користуючись нею, категорично заборонено:
1. Торкатись оголеними, вологими частинами тіла до оголених носіїв (споживачів) електричного струму;
2. Під'єднувати та відєднувати споживачі електричної енергії, не відключивши їх від мережі електричного струму;
3. Користуватись незаземленими засобами оргтехніки;
4. Користуватись електричними приладами при сильному нагріванні їх чипроводів, появі диму чи вогню, після чого необхідно негайно вимкнути електричний прилад, погасити пожежу порошковим чи вуглекислотним вогнегасником, проінформувати керівника, а у разі потреби зателефонувати до пожежної частини по телефону 01;
5. Торкатись руками під час роботи фючерних валів копіювальних апаратів (піч, в якій спікається фарба (тонер), нанесена на папір - копію), де температура досягає декілька сотень градусів;
6. Копіювальні апарати, електрообігрівачі, кипятильники та іншу побудову техніку ставити поруч з легкозаймистими предметами, матеріалами (штори, папір тощо) та у вологих з поганою вентиляцією приміщеннях;
7. Попадання води та інших рідин на засоби оргтехніки;
8. Під’єднувати провід заземлення до системи водогазопостачання та системи опалення;
9. Вмикати шнур живлення засобів оргтехніки в розетки за допомогою трійника;
10. Розташовувати на шнури живлення засобів оргтехніки вантаж та впливати випадковою механічною силою;
11. Розбивати люмінесцентні лампи; забруднювати навколишнє середовище тонером, елементами живлення, папером та іншими відпрацьованими деталями та матеріалами засобів оргтехніки.