ЛЕКЦІЯ №7

Розділ 4. Засоби для обробки та зберігання документів

 

Тема: Засоби для обробки документів

Мета:З’ясувати засоби для обробки документів; охарактеризувати їх принцип дії; надати характеристику переваг та недоліків

План

1. Фальцювальне обладнання

2. Бігувальні та перфорувальні машини

3. Аркушепідбірні комплектуючі установки

4. Термоклейові апарати

5. Скріплювальне обладнання

6. Машинм для нанесення захисного покриття

7. Різальне устаткування

 

1. Фальцювальне обладнання

Засоби для обробки документів — це машини і пристрої для фізичної обробки носія формного матеріалу, який є основою нанесеної на ньому інформації. До цих засобів належать фальцювальні, бігувальні, перфорувальні та різальні машини, аркушепідбірне, сортувальне, скріплювальне, клейове і палітурне устаткування, машини для нанесення захисного покриття (ламінатори і лакофарбні верстати) та тиснення, адресувальні, штампувальні та франкірувальні, пачков'язальні машини і пристрої, нуме­ратори та ін.

Фальцювальне обладнання призначене для первинної обробки паперу після друку. Фальц — це згинання друкованого аркуша. Фальцювати — означає робити фальц, фальці, тобто згинати друковані аркуші в певній послідовності (в зошит). Як правило, фальцювання роблять перед брошурувальними процесами. Розрізняють просте фальцювання, подвійне, С- та Z-фальцювання.

За технологією згинання фальцювальні машини поділяють на ножові, касетні і комбіновані (ка­сетно-ножові).

У ножових фальцювальних машинах спеціальний ніж направляє аркуш паперу в необхідному на- прямі й через поздовжній отвір у столі доводить до фальцювальних валів, які втягують його й прогладжують згин.

У касетних фальцювальних машинах аркуш автоматично за допомогою двох обертальних валів вводиться у спеціальну касету; при доведенні аркуша в касеті до упору він перегинається, а утворена петля затягується фальцювальними валами, які прогладжують утворений згин.

 

2. Бігувальні та перфорувальні машини

Бігувальні та перфорувальні машини призначені для роликової обробки (видавлювання канавки) різноманітних матеріалів, зокрема, з паперу, картону, фольги, а також фотоматеріалів. Як приклад розглянемо зображений на рис. 4.4 універ­сальний апарат АРМ-5 вітчиз­няного виробництва, в ком­плект якого входять три інструменти для бігування, розрізування і штрихової пер­форації.

Налагодження   аппарата на.   потрібний вид роботи займає близько хвилини і полягає в-

підборі робочого інструменту і відповідної частини на ма­триці, яка має чотири пази: бігувальний, висотою 0,2 мм, для картону щільністю до 160 г/м2; бігувальний, висотою 0,4 мм, для картону щільністю 160-300 г/м2; бігувальний, з регульованою шириною (0,5—2,5 мм), для картону щільністю до 500 г/м2; контрніж для дискового різака і штрихової перфорації.

В апараті є можливість регулювання сили натиску робо­чого інструмента на матеріал, що дає змогу бігувати складні види паперів (лаковані, глянцеві, ламіновані, крейдовані), уникаючи розриву поверхні бігованого ма­теріалу. Під час роботи на апараті спеціальна планка авто­матично притискує папір, спричиняючи його переміщен­ня в процесі обробки — автопритискування. Дві бічні лінійки з міліметровою шкалою виконують роль опори і спрямовують поступальний рух аркушів паперу.

За допомогою задньої опори спеціальної конструкції можна виставити необхідний розмір паперу і зробити дві бігувальні канавки на відстані 7—17 мм (наприклад, для згинання корінця і загортання обкладинки) без перенала­годження апарата. Спеціальні пластикові вставки на задній опорі виключають можливість попадання аркуша в щілину між опорою і столом.  Процеси різання і перфорування можна  виконувати  одночасно  по декілька аркушів,   що підвищує продуктивність роботи апарата. Штрихова перфорація застосовується для виробництва блокнотів з відривними аркушами, квитків з відривними корінцями тощо. Максимальна ширина оброблювального матеріалу — 430 мм.

 

3. Аркушепідбірні комплектуючі установки

Підбір віддрукованих аркушів у блок є однією з найбільш трудомістких операцій. Кожен цикл підбору включає взяття з кожної пачки по одному аркушу й складання їх у блок відповідно до нумерації сторінок. Для цього перед складанням у комплект того чи іншого видання можуть застосовуватись фрикційні та вакуумні аркушепідбірники різних фірм.

 Серед фірм-виробників аркушепідбірних машин заслуговує на увагу японська компанія Ногіzоп зі своїми новими розробками, підвищеною якістю і надійністю продукції.

Це повністю автоматизовані моделі, що побудовані на останніх досягненнях механіки   і  електроніки.  В їхній роботі використовується фрикційний спосіб подачі паперу за допомогою трьох резинових валиків.

Найбільш прості в експлуатації настільні фрикційні підбірники ДС-6  та ДС-8,  які  мають  6  або  8  лотків місткістю  кожного до 20 мм паперу формату А4. Продуктивність цих машин — 2100 комплектів за годину.

 

4. Термоклейові апарати

Термоклейові апарати призначені для професійного безшовного скріплення синтетичним клеєм підібраних блоків або книг у м'якій обкладинці. На відміну від шиття «в пачку» на дротошвейних машинах у термо-клейових апаратах забезпечується швидке скріплення блоків товщиною понад 14мм, а також горизонтальне розкривання сторінок.

Серед вітчизняних термоклейових апаратів можна назвати термоклейовий палітурний апарат КАП-2м, призначений для виготовлення книг, журналів, буклетів, методичних посібників із застосуванням будь-яких гатунків паперу чи картону. Склеювання книг можна робити як з обкладинкою, так і без неї — у вигляді відривних блоків.

Незважаючи на зовнішню простоту конструкції, КАП-2м здійснює міцне скріплення аркушів блоку. В апараті застосовано принцип верхньої подачі клею, який затікає між аркушами та з боків блоку для приклеювання обкладинки. Затискач спеціальної конструкції розсуває віялоподібні аркуші блоку у верхній позиції так, щоб можна було промазувати клеєм не лише торець, але й бічну поверхню кожного аркуша для склеювання їх один з одним.

Під час нанесення клею фреза клеєподавача також додатково розхиляє аркуші, поліпшуючи проникнення клею між ними. Апарат укомплектовано електронним регулятором температури, тому в роботі можна використовувати практично будь-який термоклей (клей-розплав) як вітчизняних, так і зарубіжних виробників.

У процесі роботи КАП-2м на один блок формату А5 товщиною 7 мм витрачається приблизно 1г клею. Оперативність регулювання та висока точність підтримання температури дає можливість вибрати оптимальний режим склеювання в залежності від типу паперу та типу продукції. Продуктивність апарата — до 130 переплетень за годину.

 

5. Скріплювальне обладнання

Скріплювальне обладнання — це дротошвейні машини і пристрої, зшивачі (біндери, степлери, брошурувальники) та дироколи.

Дротошвейні машини. Процес скріплювання документін на дротошвейних машинах починається з відрізання шматка дроту певної довжини (залежно від товщини пачки паперу), формування скоби, продавлювання її кінців наскрізь через пачку паперу й закінчується загинанням кінців дроту на пачці.

Ниткошвейні машини виготовляються як механічні, напівавтоматичні, так і автоматичні.

Ці машини безпечні в роботі, мають низький рівень шуму і передбачену автоматичну зупинку роботи після завантаження прийомного лотка.

Зшивачі. Призначені зшивачі для скріплення скобами чи пружинами підібраних блоків паперу вручну або в автоматичному режимі.

За призначенням скобозшивачі бувають для зшиття «в пачку» і «внакидку». Скоби виготовляють з дроту. Для тимчасового скріплення декількох документів можуть бути застосовані безшовні зшивачі, що скріплюють папір за рахунок його деформації під тиском між частинами (пуансоном і матрицею) зшивача. Для виготовлення календарної та рекламно-сувенірної продукції застосовуються - зшивачі на металевій чи пластмасовій пружині. Для скріплення невеликої кількості аркушів паперу достатньо звичайного степлера.

Для брошурування на пластикових пружинах випускаються біндери. Брошурувальники зручні і прості в експлуатації, ідеальні для роботи в невеликих офісах.

Діркопробивач — механічний пристрій для пробивання отворів у папері.

Зазвичай діркопробивач робить два отвори круглої форми для зберігання документів в швидкозшивачі, але виробляються діркопробивачи і на один отвір.

Конструктивно складається з двох круглих стрижневих ножів (ріжуча кромка зазвичай нерівної форми для плавного зрізу), опускаються на папір зверху під тиском при натисканні рукою. Під ножами знаходяться отвори, що ведуть до папероприймача (який накопичує вирізані кружечки паперу). Ножі зазвичай кріпляться на ручці, що працює як важіль (ножі знаходяться ближче до осі обертання, ніж точка докладання зусиль до ручки). Знизу ручки знаходиться пружина для повернення пристрою в робоче положення після відрізу.

Існують також діркопробивачи з одним ножем, що дозволяють вирізати отвори на будь-якому необхідному відстані один від одного. З'явилися діркопробивачи, що пробивають фігурні отвори. Найбільш відомим у Європі виробником діркопробивачів з фігурними («грибоподібними») отворами є бельгійська компанія «Atoma», що почала свій бізнес в 1946 році. Пізніше її послідовниками стали північноамериканські компанії Levenger з серією Circa і Rollabind. Діркопробивач, що пробиває відразу 11 отворів на стандартному аркуші, дозволяє додавати і виймати папір з такого блокнота завдяки складній формі отворів без всяких пружинок і швидкозшивачів.

Винахідником діркопробивача вважається Фрідріх Зеннеккен з Бонна, який 14 листопада 1886 року першим подав заявку на отримання патенту.

Але ще раніше діркопробивач був придуманий і використаний філософом Іммануїлом Кантом. Єдина відмінність від сучасного діркопробивача, що має отвір 5 мм, є те, що Кант використовував аналогічний прилад з отвором 11,6 мм. Це було його відмітним знаком. До середини 19 століття не було документів, які мали б такі акуратні отвори, крім документів І. Канта. Перші листи, з отворами 11,6 мм, датувалися груднем 1799 р., і ця дата була оголошена датою першого вживання діркопробивача, винайденого І. Кантом

 

6. Машинм для нанесення захисного покриття

В наше століття загальної комп’ютеризації все менше інформації зберігається на паперових носіях. Але часто ця інформація (документи, фотографії) є найбільш цінною і такою, що потребує тривалого зберігання.

Ламінування - це процес покриття документа захисною пластиковою плівкою, що оберігає від зовнішніх руйнуючих дій.

Для ламінування використовуються відповідні пристрої - ламінатори, які бувають двох типів: пакетні і рулонні. Для перших, витратні матеріали -  два скріплені між собою листа плівки (“пакет”). У других вона подається з рулонів, тому обмеження на формат оброблюваних документів накладається тільки по ширині.

В ламінації використовується широкий діапазон плівок, а також такі додаткові функції, як тиснення фольгою, глянсування, матування і ін.

При цьому плівки для ламінування бувають:

Глянсові - відмінно передають колір зображення, його насиченість і яскравість. Світлові відблиски, що виникають на глянсовій поверхні, заважають сприймати дрібні деталі, наприклад, інформаційний текст.

Матові - виключають відблиски, дають можливість без зусиль робити написи на поверхні. Ці написи легко стираються звичайною гумкою. Покриття матовою плівкою виглядає більш респектабельної як правило потрібний для ламінування візиток і дорогої рекламної продукції.

Текстуровані - наприклад: “Пісок”, “Полотно”, “Льон”, “Бризки шампанського”, “Тканину” використовують для декорування поверхні зображення.

Існує два способи ламінування: гаряче (із застосуванням нагріву) і холодне ламінування (без нагрівання). Відповідно до призначення випускаються і плівки.

Залежно від способу нанесення, ламінуючі матеріали діляться на плівки для холодного і гарячого ламінування. Плівки для холодного ламінування мають високопрозору клейову систему, що активізується тиском. Зчеплення плівок для гарячого ламінування з поверхнею носія здійснюється за рахунок температури, значення якої визначається завтовшки, матеріалом плівки і швидкістю ламінування.

До машин для нанесення захисного покриття належать ламінатори, лакофарбове і сушильне обладнання та прилади для окантовки.

Ламінатори. Ламінатори призначені для припресування термічним способом до паперу відбитків плівки. Хімічний спосіб ламінування (застосування плівки, вкритої сухим розчином клею) сьогодні майже не застосовується.

Ламінування дає змогу зберегти документи від забруд­нення, вологи, пилу, вигорання, мастил, відбитків пальців, а також покращує їх зовнішній вигляд. Ламіновані документи мають більшу механічну стійкість і відповідно більший термін служби.

 

7. Різальне устаткування

Для різання паперу необхідного формату на етапі підготовки друкарських робіт, фінішної обробки готової продукції та надання їй «товарного вигляду» застосовують ручне й електричне різальне устаткування.

Паперорізальні машини дають можливість випускати різноманітну продукцію починаючи від простих листівок і бланків (навіть із найтоншого паперу), інструкцій, прайс-листів, блокнотів, шкільних зошитів, щоденників, методичних розробок і до обрізаних з трьох боків блоків періодичних друкованих видань, книг та довідників. Комплексний підхід до вирішення проблеми організації виконання друкарських та палітурних робіт потрібен і сучасній установі, і навчальним закладам, і промисловим підприємствам, і фірмам, які працюють на ринку поліграфічних послуг, — усім виробникам товарів та послуг, які потребу ють оперативного тиражування службової і технічної документації та реклам­них матеріалів.

Конверторозкривальні машини. До різального обладнання крім паперорізальних машин належать також конверторозкривальні машини, які випускаються автоматичними, напівавтоматичними (з дисковими ножами) та з ручним управлінням (з прямолінійним лезом).

Відрізання паперової смужки в конверторозкривальній машині обмежується напрямною планкою, яка встановлюється перпендикулярно до площини руху конверта. Якщо в автоматичних конверторозкривальних машинах пересування конвертів здійснюється електроприводом за допомогою транспортувальної системи, то в напівавтоматичних — вручну.

В конверторозкривальних машинах з ручним управлінням завдяки конструкції (лезо встановлено під певним кутом до площини столу) розрізання конверта відбувається поступово, що економить зусилля оператора.